30.01.2013

Co niszczy włosy?

Stosowanie nawet najlepszych kosmetyków do włosów nie poprawi ich stanu, jeśli będziemy je narażać na ciągłe zniszczenia. Żeby pielęgnacja miała sens, należy zrezygnować z niektórych przyzwyczajeń, które często przynoszą przykre dla oka rezlultaty. Z własnej woli szkodzimy naszym włosom torturując je chemią lub uszkadzając mechanicznie. Czego unikać, by cieszyć się pięknymi włosami?Spanie z rozpuszczonymi lub mokrymi włosami
Może się to przyczynić do łamania i rozdwajania końców. Można się przed tym zapezpieczyć związując włosy w luźny warkocz lub koczek lub wybierając satynową bądź jedwabną poszewkę na poduszkę. Jeśli myjesz włosy wieczorem, przed pójściem spać podsusz je chłodnym nawiewem.

Gumki z metalowymi elementami
Związywanie nimi włosów będzie powodowało łamanie się ich. Najlepiej używać miękkich gumek bez metalowych łączeń.

Używanie mocnych szamponów, rezygnowanie z odżywek
Na efekty takiego zaniedbania trzeba zazwyczaj trochę poczekać, a niektórym włosom w ogóle to nie szkodzi. Jednak w większości przypadków włosy po pewnym czasie staną się matowe, będą skłonne do przesuszenia, o wiele łatwiej jest wtedy o zniszczone końce, natomiast trudniej o bezproblemowe rozczesywanie.

Ciasne upięcia
Są częstą przyczyną wypadania włosów. Jest to bowiem spory problem dla cebulek, które mogą sobie nie poradzić z silnym ciągnięciem włosa przez dłuższy czas. Można dać im odpocząć noszać rozpuszczone włosy lub luźno związane.

Tarcie włosów ręcznikiem
Mokre włosy są bardziej podatne na mechaniczne uszkodzenia. Włosy są wtedy słabsze a łuski rozchylone. Dobrze jest wybierać ręczniki, które szybciej wchłoną nadmiar wody, na przykład z mikrofibry. Zamiast pocierać, należy przyłożyć ręcznik do włosów i odczekać chwilę, aż wchłonie wodę.

Czesanie mokrych włosów
Czesząc włosy na mokro możemy je mocno połamać. Mogą to praktykować jedynie dziewczyny z kręconymi włosami, które nie powinny czesać włosów na sucho, pomiędzy myciami. Przedtem należy nałożyć na włosy odżywkę. Dla dziewczyn z prostymi lub falowanymi włosami lepszym wyjściem będzie rozczesanie włosów przed myciem, a następnie dopiero wtedy, gdy włosy wyschną.

Używanie stylizatorów z alkoholem
Najlepiej zrezygnować z nich całkowicie, ale oczywiście zdarzają się okazje, gdy chcemy zrobić z włosami coś wyjątkowego. Piankę można znaleźć taką, która nie będzie nam niszczyła włosów, natomiast znalezienie takiego lakieru to już problem. Alkohol po dłuższym stosowaniu bardzo wysusza włosy, sprawia, że stają się kruche i matowe. Należy go unikać także odżywkach b/s i silikonowych serach.  

Suszenie gorącym nawiewem
Moje włosy same schną 1,5 godziny, gdy jest ciepło o godzinę krócej, dlatego sama narazie świetnie radzę sobie bez suszarki i bardzo nie lubię z niej korzystać gdy jestem do tego zmuszona. Wiele dziewczyn nie wyobraża sobie jednak bez niej życia, a często kuszone oszczędzaniem czasu używają gorącego nawiewu. Ma to bardzo szkodliwy wpływ na włosy i wysusza je. Moje dodatkowo nie dają sie potem rozczesać, puszą się i nie są nawet odrobinę miękkie. Jeśli nie chcesz rezygnować z suszarki, wybierz nawiew ciepły, a najlepiej chłodny

Częste używanie prostownicy/lokówki
Wysoka temperatura ma destrukcyjny wpływ na włosy. Jednorazowe użycie takiego urządzenia nie powinno im bardzo zaszkodzić, jednak codzienne zabawy prostownicą może skończyć się tragicznie. Znam osobiście osobę, która używała jej codziennie nawet po kilka razy, jej włosy były okropnie matowe i suche, strasznie się łamały i wyglądały jak cienkie, sztywne druciki. Dobrym pomysłem było by rozważenie urządzenia, w którym można regulować temperaturę. Należy też używać termoochronnych kosmetyków.

Farbowanie włosów
Jeśli zależy nam na zmianie koloru, najlepiej zainwestować w szamponetkę lub hennę. Żadna farba chemiczna nie pozostanie bez wpływu na stan włosów. Może powodować wypadanie, łamanie lub rozdwajanie. Gdy mamy już farbowane włosy i chcemy się pozbyć odrostu, najlepiej skupić się tylko na nim i nie farbować reszty włosów. Przy farbowaniu całości dobrze postawić na metodę "na olej" lub z odżywką, co pozwoli ograniczyć zniszczenia. Najlepszym wyjściem będzie jednak całkowite zrezygnowanie z farbowania chemicznego. 

Rozjaśnianie
Według mnie najbardziej szkodliwy zabieg. Sama przeprowadzałam go na swoich włosach i teraz bardzo tego żałuje. Po 1,5 roku od farbowania, przy w miarę dobrej pielęgnacji, włosy dalej są suche i nieprzyjemne w dotyku na końcach. Bardzo się plączą i łamią. Stanowczo odradzam rozjaśniania włosów w domu, należy wybrać się z tym do fryzjera. Jeśli zrobimy to same, najprawdopodobniej całkiem zniszczymy sobie włosy, których nie będzie się dało uratować, a jedynie trochę poprawić ich stan.

1 komentarz:

  1. Mam bardzo rozjaśniane wlosy i mimo to udalo mi się je zregenerować. Po miesiącu od podcinania one nadal są kompletnie nieporozdwajane. A to jest ważne, że zniszczonych wlosów (spalonych, porozdwajanych) trzeba się podbyć.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...