21.03.2013

Pielęgnacja włosów wiosną

Spotkałam dziś znajomą fryzjerkę i po krótkiej pogawędce dowiedziałam się, że zbyt częste czesanie włosów może powodować zwiększone puszenie. W moim przypadku to bardzo prawdopodobne, jednak nie będę w stanie zrezygnować z częstego rozczesywania włosów. Bardzo szybko się plączą i wystarczy kilka godzin bez czesania bym miała z tym później spore problemy.

Jako iż teoretycznie mamy dzieś pierwszy dzień wiosny, czego niestety nie widać, zapraszam na lakturę o tym, co warto zmienić w pielęgnacji włosów na tę porę roku:

Wiosna jest dla włosów łaskawa, temperatura jest taka jak trzeba, nie trzeba ich ukrywać pod czapką, nie szarpiemy ich zakładając szaliki... Jednak często po zimie są w złym stanie i warto najpierw dokładnie je obserwować, by stwierdzić, czego potrzebują, zanim same poczują wiosnę. :)
Jeśli są suche i szorstkie - potrzebują nawilżenia i zminimalizowania ilości dostarczanych protein. Włosy ciężkie, szybko przetłuszczające się, oklapnięte - mogą domagać się więcej protein a mniej nawilżenia. Przetłuszczającej się skórze głowy można zafundować peeling cukrowy, a suche końce najlepiej podciąć, to dobry pomysł na niewielką wiosenną zmianę.

Mycie Wiosną włosy przetłuszczają się najwolniej, można więc spróbować myć włosy nieco rzadziej. Nie należy ich jednak przetrzymywać - jeśli wymagają mycia, to należy je umyć. Jest szansa, że skóra głowy przyzwyczai się do rzadszego mycia i później będzie można myć włosy tak samo często.

Odżywianie Jeśli włosy dobrze zniosły zimę, teraz można im trochę odpuścić rezygnując ze zbyt intensywnych i ciężkich masek, teraz jest dobry czas na używanie lekkich, nieobciążających odżywek. Jeśli jednak nie są w najlepszym stanie, warto zrobić im intensywą kurację odżywczą - posłużą do tego maski o bogatym składzie.

Zabezpieczanie końców Przy zdrowych włosach do zabezpieczania końców wystarczy olej, można zrezygnować z silikonów. Nie polecam tego jednak dziewczynom o suchych włosach. Sama mam tak suche końce, że bez ścięcia się nie obejdzie (planuję to na ten weekend lub przyszły), ale zanim pożegnam się z końcówkami muszę chronić je silikonami by były chociaż trochę miękkie i łatwo się rozczesywały, bez tego moje końce nie dają rady.

Dieta Wiosną zwiększa się wypadanie włosów, z czym można walczyć stosując odpowiednią, bogatą w witaminy i minerały dietą, można wspomagać się suplementami. Do spożywania polecana jest rzeżucha, która zawiera witaminy A, B1, B2, E i PP. Można ją także wcierać w skórę głowy, co przyśpieszy porost i ograniczy wypadanie.

Silikony Jak już wspominałam, dziewczynom o suchych włosach odradzam rezygnowanie z silikonów, jednak można ograniczyć się do stosowania ich tylko w produktach do zabezpieczania końców. Teraz bezsilikonowe odżywki powinny wystarczyć, o szamponach nie wspominając.

1 komentarz:

  1. Jeśli masz ochotę to zapraszam do tagu, ponieważ Cię nominowałam :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...