27.01.2013

Wpływ silikonów na włosy

Silikony to substancje, których zadaniem jest pogrubienie i wygładzenie włosa a także ułatwienie rozczesywania. je Oblepiają go, tworząc wrażenie zdrowego blasku. W rzeczywistości jednak ukrywają faktyczny stan włosów a do tego utrudniają składnikom pielęgnacyjnym dotarcie do ich wnętrza. Stosowanie szamponów i odżywek z silikonami przynosi szybkie rezultaty - włosy wyglądają na zdrowsze i po prostu dużo ładniejsze. Brzmi zachęcająco? Jednak wiele silikonów nie rozpuszcza się w wodzie i da się je usunąć jedynie za pomocą szamponów z silnymi detergentami, które bardzo wysuszają skórę głowy i włosy.

Co by się stało, gdyby tak zrezygnować z usuwania silikonów z włosów? Staną się one bardzo obciążone i przyklapnięte, trudno będzie je ułożyć. Składniki, które faktycznie miałaby odżywiać i  poprawić nawilżenie nie będą miały jak przedostać się do wnętrza włosa. Dodatkowo będzie to utrudniało koloryzację, ponieważ pigmenty koloru nie dadzą rady przebić się przez silikonową barierę. 


Umownie możemy podzielić silikony na "lepsze" i "gorsze". Do tych lepszych zalicza się te łatwiejsze do usunięcia, rozpuszczalne w wodzie np. dimethicone copolyol lub te, które mają w nazwie PEG/ PPG. Istnieją również silikony, które nie rozpuszczają się w wodzie, ale można je łatwo zmyć delikatnymi szamponami. Są to np. dimethicone lub dimethiconol. Do "gorszych" silikonów należą m.in. simethicone, trimethicone lub cyclomethicone. Trzeba je zmywać szamponami z silnymi detergentami, które mają niszczący wpływ. 


Silikony maja jednak swoje dobre strony. Chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, czy na przykład przed złymi skutkami częstego suszenia włosów. Dobrym pomysłem jest zabezpieczanie silikonami końcówek. Stosuje się je również przy włosach porowatych, czyli takich o nieregularnej strukturze. Wnikają wtedy w ich wnętrze i odbudowują je. Dobry kosmetyk powinien zawierać składniki nawilżające, odbudowujące i tak zwane "przyjazne" silikony.  


Tych silikonów lepiej unikać, są zmywalne jedynie za pomocą silnych detergentów: cyclomethicone, cyclopentasiloxane, trimethylsilylamodumethic, trimethylsiloxysilicates. Te silikony da się zmyć łagodnymi szamponami: amodimethicone, dimethicone, dimethiconol, beheonoxy dimethicone, phenyl trimethicone, simethicone, trimethicone. Silikony rozpuszczalne w wodzie: dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol, hydrolyzed wheat protein hydroxylpropyl polysiloxane, silikony z PEG w nazwie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...